You are currently viewing পোহৰৰ উৎসৱ দিপাৱলী

পোহৰৰ উৎসৱ দিপাৱলী

দেৱালী (দীপাৱলী) বা দিৱালী; জৈন দেৱালী হৈছে পোহৰৰ উৎসৱ আৰু হিন্দু, জৈন, শিখ আৰু কিছুমান বৌদ্ধৰ দ্বাৰা উদযাপন কৰা এক মুখ্য উৎসৱ। উৎসৱটো সাধাৰণতে পাঁচ দিনৰ হয় আৰু হিন্দু লুনিসৌৰ মাহ কাৰ্তিকাৰ সময়ত (অক্টোবৰৰ মাজভাগৰ পৰা নৱেম্বৰৰ মাজভাগৰ মাজত) পালন কৰা হয়।

দিপাৱলী

হিন্দু ধৰ্মৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় উৎসৱবোৰৰ ভিতৰত এটা, দেৱালীয়ে আধ্যাত্মিক “অন্ধকাৰৰ ওপৰত পোহৰৰ জয়, অশুভৰ ওপৰত ভাল আৰু অজ্ঞতাৰ ওপৰত জ্ঞান”ৰ প্ৰতীক। এই উৎসৱটো সমৃদ্ধিৰ দেৱী লক্ষ্মীৰ সৈতে ব্যাপকভাৱে সম্পৰ্কিত, আন বহুতো আঞ্চলিক পৰম্পৰাৰ সৈতে সীতা আৰু ৰাম, বিষ্ণু, কৃষ্ণ, য়ামা, য়ামী, দুৰ্গা, কালী, হনুমান, গণেশ, কুবেৰা, ধন্বন্তৰী বা বিশ্বকৰমানৰ সৈতে সংযোগ কৰা হৈছে।

তদুপৰি, কিছুমান অঞ্চলত, লংকাত ৰাৱণক পৰাস্ত কৰি আৰু ১৪ বছৰৰ নিৰ্বাসন ৰখাৰ পিছত ভগৱান ৰাম তেওঁৰ পত্নী সীতা আৰু তেওঁৰ ভাতৃ লক্ষ্মণৰ সৈতে তেওঁৰ ৰাজ্য অযোধ্যালৈ উভতি অহাৰ দিনটোৰ এক উদযাপন।

দিপাৱলী আগভাগত মানুহে ঘৰ আৰু কৰ্মস্থানবোৰ দীয়া (তেলৰ চাকি) আৰু ৰংগোলী (ৰঙীন কলা বৃত্তৰ আৰ্হি)ৰে পৰিষ্কাৰ, পুনৰ্নিৰ্মাণ আৰু সজোৱাই প্ৰস্তুত কৰি তোলে। দেৱালীৰ সময়ত মানুহে তেওঁলোকৰ উৎকৃষ্ট কাপোৰ পিন্ধে, তেওঁলোকৰ ঘৰৰ ভিতৰভাগ আৰু বাহিৰভাগ দীয়া আৰু ৰংগোলীৰে আলোকিত কৰে, সমৃদ্ধি আৰু সম্পদৰ দেৱী লক্ষ্মীৰ উপাসনা অনুষ্ঠান কৰে। পাতল আতচবাজী, আৰু পাৰিবাৰিক ভোজত অংশগ্ৰহণ কৰে, য’ত মিঠাই আৰু উপহাৰ ভাগ বতৰা কৰা হয়।

দেৱালী হিন্দু, শিখ আৰু জৈন প্ৰবাসীসকলৰ বাবেও এক মুখ্য সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান।

পাঁচদিনীয়া দীঘলীয়া উৎসৱৰ উৎপত্তি ভাৰতীয় উপমহাদেশত হৈছিল আৰু ইয়াক প্ৰাৰম্ভিক সংস্কৃত গ্ৰন্থত উল্লেখ কৰা হৈছে। দেৱালী সাধাৰণতে বিজয়দশমী (দশেৰা, দশৰা, দচাইন) উৎসৱৰ বিশ দিন পিছত, ধনতেৰাছ বা আঞ্চলিক সমতুল্যৰ সৈতে উদযাপন কৰা হয়।

উৎসৱৰ প্ৰথম দিনটো সকলোৱে ঘৰ পৰিষ্কাৰ কৰি আৰু মজিয়াত সজ্জা কৰি প্ৰস্তুতকৰে , যেনে ৰংগোলী। দ্বিতীয় দিনটো হৈছে নৰকা চতুৰ্দশী। তৃতীয় দিনটো লক্ষ্মী পূজাৰ দিন আৰু পৰম্পৰাগত মাহৰ আটাইতকৈ আন্ধাৰ ৰাতি। ভাৰতৰ কিছু অংশত, লক্ষ্মী পূজাৰ পিছদিনা গোবৰ্ধন পূজা আৰু বালি প্ৰতিপাদা (পদৱা)ৰ বুলি কোৱা হয়।

কিছুমান হিন্দু সম্প্ৰদায়ে অন্তিম দিনটো ভাই দুজ হিচাপে পালন কৰে।, যিটো ভগ্নী আৰু ভাতৃৰ মাজৰ বন্ধনৰ বাবে সমৰ্পিত।আনহাতে অন্যান্য হিন্দু আৰু শিখ শিল্পী সম্প্ৰদায়ে এই দিনটো বিশ্বকৰ্মা পূজা হিচাপে পালন কৰে আৰু তেওঁলোকৰ কৰ্মক্ষেত্ৰত তত্বাৱধান কৰি আৰু প্ৰাৰ্থনা কৰি ইয়াক পালন কৰে।

ভাৰতৰ আন কিছুমান ধৰ্মও দেৱালীৰ লগতে তেওঁলোকৰ নিজ নিজ উৎসৱ উদযাপন কৰে। জৈনসকলে তেওঁলোকৰ নিজৰ দেৱালী পালন কৰে যি মহাবীৰৰ চূড়ান্ত মুক্তি চিহ্নিত কৰে, শিখসকলে মোগল সাম্ৰাজ্যৰ কাৰাগাৰৰ পৰা গুৰু হৰগোবিন্দৰ মুক্তি উপলক্ষে বান্দি ছোৰ দিৱস উদযাপন কৰে।

আনহাতে আন বৌদ্ধসকলৰ বিপৰীতে নিউৰ বৌদ্ধসকলে লক্ষ্মীক উপাসনা কৰি দেৱালী উদযাপন কৰে,আনহাতে পূৱ ভাৰত আৰু বাংলাদেশৰ হিন্দুসকলে সাধাৰণতে দেৱী কালীক উপাসনা কৰি দেৱালী উদযাপন কৰে। দেৱালী উৎসৱৰ মূল দিন (লক্ষ্মী পূজাৰ দিন) ।

দেৱালী উৎসৱটো সম্ভৱতঃ প্ৰাচীন ভাৰতত শস্য চপোৱা উৎসৱৰ সংমিশ্ৰণ। ইয়াক সংস্কৃত গ্ৰন্থ যেনে পদ্ম পুৰাণ আৰু স্কন্দ পুৰাণ আদিত উল্লেখ কৰা হৈছে যি দুয়োটা প্ৰথম সহস্ৰাব্দ খ্ৰীষ্টপূৰ্বৰ দ্বিতীয়াৰ্ধত সম্পূৰ্ণ হৈছিল।

স্কন্দা কিশোৰ পুৰাণত দিয়া (চাকি) সূৰ্যৰ অংশবোৰৰ প্ৰতীক হিচাপে উল্লেখ কৰা হৈছে, ইয়াক সকলো জীৱনৰ বাবে পোহৰ আৰু শক্তিৰ মহাজাগতিক দাতা বুলি বৰ্ণনা কৰা হৈছে আৰু কাৰ্তিকৰ হিন্দু কেলেণ্ডাৰ মাহত ঋতুগত ৰূপান্তৰ।

ৰজা হৰ্ষই দীপাৱলীক বুজায়, সপ্তম শতিকাত সংস্কৃত নাটক নাগানন্দ, যিহেতু (dīpa = পোহৰ, pratipadā = প্ৰথম দিন, উৎস = উৎসৱ), য’ত চাকি জ্বলোৱা হৈছিল আৰু নতুনকৈ বাগদান কৰা দৰা আৰু দৰাসকলে উপহাৰ লাভ কৰিছিল।

ৰাজশেখৰাই তেওঁৰ ৯ম শতিকাৰ কাব্যমিমামচাত দীপাৱলীক দীপামালিকা বুলি উল্লেখ কৰিছিল, য’ত তেওঁ ৰাতি ঘৰ, ৰাস্তা আৰু বজাৰ সজোৱা তেলৰ চাকিৰ পৰম্পৰাৰ কথা উল্লেখ কৰে।

ভাৰতৰ বাহিৰৰ পৰা অহা অসংখ্য ভ্ৰমণকাৰীয়ে দেৱালীৰ কথা বৰ্ণনা কৰিছিল।

ভাৰতৰ ওপৰত একাদশ শতিকাৰ স্মৃতিগ্ৰন্থত পাৰ্চী ভ্ৰমণকাৰী আৰু ইতিহাসবিদ আল বিৰুনীয়ে কাৰ্তিকা মাহত নৱচন্দ্ৰৰ দিনা হিন্দুসকলে উদযাপন কৰা দীপাৱলীৰ বিষয়ে লিখিছিল। ভেনিছিয়ান ব্যৱসায়ী আৰু ভ্ৰমণকাৰী Niccolò ডি’ কণ্টিয়ে পঞ্চদশ শতিকাৰ আৰম্ভণিতে ভাৰত ভ্ৰমণ কৰিছিল আৰু তেওঁৰ স্মৃতিগ্ৰন্থত লিখিছিল, “এই উৎসৱবোৰৰ আন এটাত তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ মন্দিৰৰ ভিতৰত ঠিক কৰে,
আৰু চালৰ বাহিৰত, অসংখ্য সংখ্যক তেলৰ চাকি… যিবোৰ দিন-ৰাতি জ্বলাই ৰখা হয়” আৰু পৰিয়ালবোৰে একত্ৰিত হ’ব, “নতুন পোছাক পিন্ধিব”, গান গাব, নৃত্য কৰিব আৰু ভোজ খাব।

ষোড়শ শতিকাৰ পৰ্তুগীজ ভ্ৰমণকাৰী ডমিঙ্গো পেছে হিন্দু বিজয়নগৰ সাম্ৰাজ্যভ্ৰমণৰ বিষয়ে লিখিছিল, য’ত অক্টোবৰত গৃহস্থসকলে তেওঁলোকৰ ঘৰ আৰু তেওঁলোকৰ মন্দিৰসমূহ চাকিৰে আলোকিত কৰি দিপাৱলী উদযাপন কৰা হৈছিল।

ৰামায়ণত উল্লেখ কৰা হৈছে যে অযোধ্যাত মাত্ৰ ২ বছৰৰ বাবে দেৱালী উদযাপন কৰা হৈছিল।

ঘৰত ৰংগোলী সজাই আৰু ঘৰত ফুল দি দেৱালী উদযাপন কৰা হয়। ৰংগোলীবোৰৰ বিভিন্ন ডিজাইন আছে যাৰ ভিতৰত আছে এটা বৃত্ত আৰু ফুল।

Leave a Reply