You are currently viewing বহাগ বিহু
বহাগ বিহু

বহাগ বিহু

বহাগ বিহু

বহাগ মাথো এটি ঋতু নহয় নহয় ব’হাগ এটি মাহ; অসমীয়া জাতিৰ ই আয়ুস ৰেখা গণ জীৱনৰ ই সাহ। ” —ড° ভূপেন হাজৰিকা

সকলোকে অসমীয়া নৱবৰ্ষ আৰু বহাগ বিহুৰ হিয়াভৰা ওলগ যাচিলো। ৰঙালীৰ ৰঙেৰে ভৰি পৰক দেহা-মন, আগন্তুক দিনবোৰ হৈ পৰক ৰঙালীৰ দৰেই ৰঙীণ আৰু সুখ শান্তিৰে পৰিপূৰ্ণ হওঁক সকলোৰে জীৱন, তাৰেই আন্তৰিক কামনানে।

বহাগ বিহু কি?

বহাগ বিহু বা ৰঙালী বিহু যাক জাত বিহু ( সাত বিহু) (সাতটা বিহু) বুলিও কোৱা হয়। উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ ৰাজ্য অসম আৰু উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ অন্যান্য প্ৰান্তত অসমৰ থলুৱা জাতি-জাতিগোষ্ঠীৰ দ্বাৰা উদযাপন কৰা এক পৰম্পৰাগত আদিবাসী জাতিগত উৎসৱ। যি অসমীয়া নৱবৰ্ষৰ আৰম্ভণিক বুজায়।
ই সাধাৰণতে এপ্ৰিলৰ দ্বিতীয় সপ্তাহত পৰে, ঐতিহাসিকভাৱে শস্য চপোৱাৰ সময় সূচায়।
অসমত স্থানীয়ভাৱে ‘বহাগ’ (অসম বৰ্ষপঞ্জি) আৰম্ভ হোৱাটোৱে ৰঙালী বিহু আৰম্ভ হোৱা বুলি বুজায়।

বহাগ বিহু

তিনি প্ৰকাৰৰ বিহু :

তিনিপ্ৰকাৰৰ বিহু হৈছে বহাগ বিহু বা ৰঙালী বিহু, কাতি বিহু বা কঙালী বিহু, আৰু মাঘ বিহু বা ভোগালী বিহু।
প্ৰতিটো উৎসৱে ঐতিহাসিকভাৱে ধানশস্যৰ এক পৃথক কৃষি চক্ৰক স্বীকৃতি দিয়ে।

বহাগ বিহু বা ৰঙালী বিহুৰ ৭টা শীৰ্ষ পৰ্যায়:

ৰঙালী বিহুৰ সময়ত ৭টা শীৰ্ষ পৰ্যায় আছে: ‘ চ’ত’, ‘ৰাতি’, ‘গৰু’, ‘ মানূহ’, ‘কুতুম’, ‘মেলা’ আৰু ‘চেৰা’।

ৰাতি বিহু (ৰাতি বিহু) কি?

ৰাতি বিহু (ৰাতি বিহু): এই পৰ্যায়টো চত মাহৰ প্ৰথম নিশা আৰম্ভ হয় আৰু উৰুকালৈকে থাকে। এই পৰ্যায়টো সাধাৰণতে প্ৰাচীন গছৰ তলত বা মশাল জ্বলাই আলোকিত মুকলি পথাৰত কৰা হৈছিল। এইটো গাওঁবোৰত উদযাপন কৰা হৈছিল আৰু স্থানীয় মহিলাসকলৰ বাবে এক সমাৱেশ হিচাপে আছিল। আনুষ্ঠানিক ভাৱে পুৰুষৰ অংশগ্ৰহণ থাকে য’ত তেওঁলোকে পেপা অৰ্থাৎ ম’হৰ শিঙৰ শিঙা বজাইছিল। ইয়াত বজোৱা আন এটা উল্লেখযোগ্য বাদ্যযন্ত্ৰ হল বাঁহৰ বাদ্যযন্ত্ৰ।

চ’ত বিহু( চট বিহু) কি?

চ’ত বিহু( চট বিহু): বালি হুচোৰী বুলিও কোৱা হয়, এইটো চ’ত মাহৰ দ্বিতীয় দিনা আৰম্ভ হয়। আজিৰ দিনটোত ৰঙালী বিহুৰ আনুষ্ঠানিক আৰম্ভণি উৰুকা নোহোৱালৈকে যুৱক-যুৱতীসকলে বাহিৰৰ স্থান, পথাৰ বা নামঘৰ বাকৰী (সামূহিক প্ৰাৰ্থনা গৃহৰ আঙুঠি)ত ৰুজু কৰে।

গৰু বিহু(গোৰু বিহু) কি?

গৰু বিহু(গোৰু বিহু) : অসমৰ কৃষি আৰু পশুধনৰ শ্ৰদ্ধাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত জীৱিকাৰ এক প্ৰাচীন পদ্ধতি প্ৰদান কৰিছিল। চ’ত মাহৰ অন্তিম তাৰিখত অৰ্থাৎ ৰঙালী বিহুৰ প্ৰথম দিনটো পশুধন আৰু গৰুৰ প্ৰদৰ্শনীৰ যত্ন লোৱাৰ বাবে উৎসৰ্গিত। সাধাৰণতে এখন গাওঁৰ সামূহিক গৰুবোৰ পুখুৰী বা নদীৰ পানী লৈ অনা হয় আৰু গা ধোৱায়।

গৰুক গা ধুৱাই উঠি, থেকেৰা, বেঙেনা, লাউ, দীঘলতি, মাখিলতিৰে গৰুকেইটাৰ গাত মাৰি মাৰি গায়-

লাউ খা, বেঙেনা খা
বছৰে বছৰে বাঢ়ি যা
মাৰ সৰু, বাপেৰ সৰু
তই হ’বি বৰ গৰু ।

খেল আয়োজন কৰা হয় যাৰ ভিতৰত আছে এক্সো এবিধ হাক (১০১ প্ৰকাৰৰ পাচলি) সংগ্ৰহ কৰা, কাৰ্যকলাপৰ বিভিন্নতাৰ সৈতে, যাৰ ভিতৰত থাকিব পাৰে এমলোৰি টুপ, পাণ গছ বন্ধা, কিছুমান বাঁহৰ শিপা ৰোপণ কৰা, আৰু আন বহুতো সাংকেতিক শস্য চপোৱা সম্পৰ্কীয় ৰীতি-নীতি সামগ্ৰী।

মাজে মাজে খাদ্যৰ যুঁজও হয়, যাক কোৰি খেল, পাখা খেল আৰু কণী-জুজ বুলিও জনা যায়।
সন্ধিয়া, গৰুবোৰক তেওঁলোকৰ খেতিপথাৰলৈ ঘূৰাই পেৰেড কৰা হয়।
গৰুবোৰ নতুন হাৰ্নেচেৰে সজোৱা হয়, আৰু পিঠা খুৱাই দিয়া হয়। দিনটোৰ শেষত ধোঁৱা সৃষ্টি কৰিবলৈ চাউলৰ চোকোৰা জ্বলাই লোৱা হয়।

মানুহ বিহু কি?

মানুহ বিহু : বহাগ মাহৰ প্ৰথম দিনটোত মনূহ বিহু (‘মানুহ’ “জ্যেষ্ঠ” আৰু পৈতৃক আত্মাৰ প্ৰতীক)। মানুহে জ্যেষ্ঠ আৰু পৈতৃক আত্মাক নৈবেদ্য প্ৰদান কৰে আৰু আশীৰ্বাদ বিচাৰে। মানুহে গোহাই ঘৰত (ঘৰুৱা প্ৰাৰ্থনাৰ স্থান) এক বিশেষ মাহ-হালধিৰে স্নান কৰে, নতুন কাপোৰ পিন্ধে। “মানুহ বিহু”ত এটা পৰিয়ালত জ্যেষ্ঠসকলৰ পৰা আশীৰ্বাদ বিচৰা আৰু বিহুৱান বা গামোচা কাপোৰৰ আনুষ্ঠানিক উপস্থাপন কৰাৰ পৰম্পৰা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে,উপহাৰ হিচাপে। সাংস্কৃতিক গৌৰৱৰ প্ৰতীক হিচাপে পিন্ধে গামোচা। ‘গামোচা’ হৈছে অসমীয়া সংস্কৃতিৰ এক অপৰিহাৰ্য অংশ যাৰ স্বকীয় সাংকেতিক তাৎপৰ্য আছে।
ইয়াৰ হস্তশিল্পৰ জটিলতা ঐতিহাসিকভাৱে বন্ধুত্ব, প্ৰেম, সন্মান, উষ্ণতা, আতিথ্যৰ ধাৰণাবোৰৰ সূচনা কৰিছিল আৰু ইয়াক অসমৰ সামাজিক গাঁথনিত ঘনিষ্ঠভাৱে বোৱা হৈছে।

কুটুম বিহু (কুতুম বিহু) কি?

কুটুম বিহু (কুতুম বিহু): বহাগ মাহৰ দ্বিতীয় তাৰিখ হৈছে কুটুম বিহু (“কুটুম” “আত্মীয়”ৰ প্ৰতীক”)। এই দিনটোত মানুহে তেওঁলোকৰ পৰিয়াল, আত্মীয় আৰু বন্ধুবৰ্গক সাক্ষাৎ কৰে আৰু একেলগে দুপৰীয়াৰ আহাৰ বা ৰাতিৰ আহাৰ গ্ৰহণ কৰে আৰু নানান ধৰণৰ কথা আলোচনা কৰে।

মেলা বিহু (মেলা বিহু) কি?

মেলা বিহু (মেলা বিহু): বিহুৰ তৃতীয় দিনটো বাহিৰৰ ঠাইবোৰত সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান আৰু প্ৰতিযোগিতাৰ সৈতে বিহু উদযাপনৰ দ্বাৰা চিহ্নিত কৰা হয় (মেলা “মেলা”ৰ প্ৰতীক”)। প্ৰাচীন কালত, ৰজা আৰু তেওঁৰ কৰ্মচাৰীসকলে এনে মেলা বা বিহু উদযাপন কৰিছিল। অনুষ্ঠানৰ এই পৰম্পৰা আজিলৈকে বিহু মেলা বা বিহুৰ কামৰ সৈতে অব্যাহত থকা দেখা যায়।
মেলাসমূহত সমগ্ৰ অসমৰ মানুহে অংশগ্ৰহণ কৰে আৰু ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে সাম্প্ৰদায়িক ভাতৃত্ববোধৰ পৰিৱেশ গঢ়ি তোলা আৰু সকলোকে অন্তৰ্ভুক্ত কৰা।

চেৰা বিহু কি?

চেৰা বিহু : ইয়াক বহাগী বিদাই, ফাটো বিহু বুলিও কোৱা হয়, ই ৰঙালী বিহুৰ চতুৰ্থ আৰু অন্তিম দিন। অসমৰ বিভিন্ন অঞ্চলত, মানুহে ইয়াক বেলেগ ধৰণে উদযাপন কৰে কিন্তু উমৈহতীয়া বিষয়বস্তু হৈছে চিন্তা আৰু ভৱিষ্যতৰ সংকল্পৰ সৈতে উদযাপনবোৰ সামৰি লোৱা। ইয়াক বিভিন্ন পৰিয়ালে তেওঁলোকৰ বন্ধু আৰু আত্মীয়সকলৰ মাজত বিহু সপ্তাহত কৰা পিঠাৰ আদান-প্ৰদানৰ দ্বাৰা সম্পন্ন কৰে।

আকৌ এবাৰ অসমীয়া নৱবৰ্ষ আৰু ৰঙালী বিহুৰ হিয়াভৰা ওলগ যাচিলো।

REHENA PARVEEN

Leave a Reply