You are currently viewing মহা শিৱৰাত্ৰি
মহা শিৱৰাত্ৰি

মহা শিৱৰাত্ৰি

মহা শিৱৰাত্ৰি হৈছে শিৱ দেৱতাৰ সন্মানত বছৰি উদযাপন কৰা এক হিন্দু উৎসৱ। নামটোৱে সেই নিশাটোকে বুজায় যেতিয়া ভগৱান শিৱই স্বৰ্গীয় নৃত্য প্ৰদৰ্শন কৰে। লুনি-সৌৰ হিন্দু বৰ্ষপঞ্জিৰ প্ৰতিমাহত, নতুন চন্দ্ৰৰ আগদিনা এটা শিৱৰাত্ৰি – “শিৱৰ নিশা” থাকে। কিন্তু বছৰত এবাৰ, শীতকালৰ শেষৰ ফালে আৰু গ্ৰীষ্মকালৰ আগমনৰ আগতে অৰ্থাৎ ফেব্ৰুৱাৰী বা মাৰ্চ মাৰ্চৰ এই নিশাটোক “মহা শিৱৰাত্ৰি” বুলি কোৱা হয় – “শিৱৰ মহান নিশা”।

 মহা শিৱৰাত্ৰি উত্তৰ ভাৰতীয় হিন্দু বৰ্ষপঞ্জী অনুসৰি ফাগুন মাহত আৰু দক্ষিণ ভাৰতীয় হিন্দু বৰ্ষপঞ্জী অনুসৰি মাঘত পৰে। হিন্দু ধৰ্মৰ এক মুখ্য উৎসৱ, আৰু এই উৎসৱটো গাম্ভীৰ্যপূৰ্ণ আৰু জীৱন আৰু বিশ্বত “অন্ধকাৰ আৰু অজ্ঞতা অতিক্ৰম” কৰাৰ স্মৰণ চিহ্নিত কৰে।

ভগৱান শিৱক স্মৰণ কৰি আৰু প্ৰাৰ্থনা, উপবাস আৰু নৈতিকতা আৰু গুণ যেনে সততা, আনৰ আঘাত নোহোৱা, দান, ক্ষমা আৰু ভগৱান শিৱৰ আৱিষ্কাৰৰ ওপৰত ধ্যান কৰি ইয়াক পালন কৰা হয়। অত্যুৎসাহী ভক্তসকলে গোটেই ৰাতি সাৰে থাকে। আনকি কিছুমানে শিৱ মন্দিৰৰ এটা দৰ্শন কৰে বা জ্যোতি ৰ্লিঙ্গমলৈ তীৰ্থযাত্ৰা কৰে।

এই উৎসৱৰ উৎপত্তি প্ৰায় ৫ম শতিকাৰ খ্ৰীষ্টপূৰ্বত হৈছিল। দক্ষিণ ভাৰতীয় বৰ্ষপঞ্জী অনুসৰি, মাঘ মাহত কৃষ্ণ পক্ষৰ সময়ত চতুৰ্দশী তিথিত, আৰু ভাৰতৰ আন প্ৰান্তত, হিন্দু বৰ্ষপঞ্জিৰ ফাগুনত কৃষ্ণ পক্ষৰ ১৩-১৪ নিশা মহা শিৱৰাত্ৰি পালন কৰা হয়। মহা শিৱৰাত্ৰি হৈছে হিন্দু দেৱতা শিৱৰ প্ৰতি সমৰ্পিত এক বাৰ্ষিক উৎসৱ, আৰু হিন্দু ধৰ্মৰ শৈৱধৰ্ম পৰম্পৰাত বিশেষভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ।
দিনটোত পালন কৰা বেছিভাগ হিন্দু উৎসৱৰ বিপৰীতে, মহা শিৱৰাত্ৰি নিশা উদযাপন কৰা হয়। তদুপৰি, বেছিভাগ হিন্দু উৎসৱৰ বিপৰীতে, য’ত সাংস্কৃতিক আনন্দৰ অভিব্যক্তি অন্তৰ্ভুক্ত থাকে, মহা শিৱৰাত্ৰি হৈছে ইয়াৰ অন্তৰ্নিৰীক্ষণমূলক মনোযোগ, উপবাস, শিৱৰ ওপৰত ধ্যান, আত্ম অধ্যয়নৰ বাবে উল্লেখযোগ্য এক গাম্ভীৰ্যপূৰ্ণ অনুষ্ঠান,সামাজিক সম্প্ৰীতি আৰু শিৱ মন্দিৰত গোটেই ৰাতি সজাগতা।

এই উদযাপনত অন্তৰ্ভুক্ত আছে “জাগৰণ” বজাই ৰখা, এক গোটেই ৰাতি ৰক্ষণাবেক্ষণ আৰু প্ৰাৰ্থনা, কিয়নো শৈৱ হিন্দুসকলে এই নিশাটো শিৱৰ জৰিয়তে নিজৰ জীৱন আৰু পৃথিৱীত “অন্ধকাৰ আৰু অজ্ঞতা অতিক্ৰম” হিচাপে চিহ্নিত কৰে। শিৱক ফল, পাত, মিঠাই আৰু গাখীৰ প্ৰদান কৰা হয়, কিছুমানে শিৱৰ বৈদিক বা তান্ত্ৰিক উপাসনাৰে গোটেই দিনটো উপবাস কৰে, আৰু কিছুমানে ধ্যানযোগ কৰে।

শিৱ মন্দিৰ, “ওম নমহ শিৱায়া”, শিৱৰ পৱিত্ৰ মন্ত্ৰ, দিনটোজুৰি উচ্চাৰণ কৰা হয়। ভক্তসকলে শিৱ চল্লিছা পাঠৰ জৰিয়তে শিৱৰ প্ৰশংসা কৰে।হিন্দু লুনি-সৌৰ বৰ্ষপঞ্জিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি মহা শিৱৰাত্ৰি তিনি বা দহ দিনত উদযাপন কৰা হয়। প্ৰতি চন্দ্ৰ মাহত শিৱৰাত্ৰি (প্ৰতি বছৰে ১২) থাকে। মুখ্য উৎসৱটোক মহা শিৱৰাত্ৰি বা মহান শিৱৰাত্ৰি বুলি কোৱা হয়, যিটো ফাগুন মাহৰ 13 তম নিশা (চন্দ্ৰ হ্ৰাস হোৱা) আৰু ১৪ তম দিনত অনুষ্ঠিত হয়। দিনটো ফেব্ৰুৱাৰী বা মাৰ্চ মাহত পৰে।

মহা শিৱৰাত্ৰিৰ কথা কেইবাটাও পুৰাণত উল্লেখ কৰা হৈছে, বিশেষকৈ স্কন্দ পুৰাণ, লিঙ্গ পুৰাণ আৰু পদ্ম পুৰাণ। এই মধ্যযুগীয় যুগৰ শৈৱ গ্ৰন্থসমূহে এই উৎসৱৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিভিন্ন সংস্কৰণ উপস্থাপন কৰে, আৰু লিঙ্গমৰ দৰে শিৱৰ আইকনৰ প্ৰতি উপবাস, শ্ৰদ্ধাৰ কথা উল্লেখ কৰে।

বিভিন্ন কিংবদন্তীয়ে মহা শিৱৰাত্ৰিৰ তাৎপৰ্য বৰ্ণনা কৰে। শৈৱবাদ পৰম্পৰাৰ এজন কিংবদন্তী অনুসৰি, এই নিশাই শিৱই সৃষ্টি, সংৰক্ষণ আৰু ধ্বংসৰ স্বৰ্গীয় নৃত্য প্ৰদৰ্শন কৰে। স্তোত্ৰৰ জপ, শিৱ শাস্ত্ৰ পঢ়া আৰু ভক্তসকলৰ সমবেত সংগীতএই মহাজাগতিক নৃত্যত যোগদান কৰে আৰু সকলোঠাইতে শিৱৰ উপস্থিতি মনত ৰাখে

আন এজন কিংবদন্তী অনুসৰি, এই ৰাতিটো শিৱ আৰু পাৰ্বতীয়ে বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হৈছিল। আন এজন কিংবদন্তীয়ে কয় যে লিঙ্গৰ দৰে শিৱ আইকনক আগবঢ়োৱাটো এটা বাৰ্ষিক উপলক্ষ যি অতীতৰ পাপবোৰ মোচন কৰে, এক সৎ পথত পুনৰ আৰম্ভ কৰিবলৈ আৰু ইয়াৰ মুক্তি পাবলৈ।

এই উৎসৱৰ বাবে নৃত্য পৰম্পৰাৰ তাৎপৰ্যৰ ঐতিহাসিক শিপা আছে। মহা শিৱৰাত্ৰিয়ে কোণাৰ্ক, খাজুৰাহো, পট্টাদাকাল, মোধেৰা আৰু চিদাম্বৰমৰ দৰে মুখ্য হিন্দু মন্দিৰসমূহত বাৰ্ষিক নৃত্য উৎসৱৰ বাবে শিল্পীসকলৰ এক ঐতিহাসিক সঙ্গম হিচাপে কাম কৰিছে।
এই অনুষ্ঠানটোক আক্ষৰিক ভাৱে “নৃত্যৰ জৰিয়তে উপাসনা” বুলি কোৱা হয়।একেদৰে, খাজুৰাহো শিৱ মন্দিৰত, মহা শিৱৰাত্ৰিৰ এক মুখ্য মেলা আৰু নৃত্য উৎসৱ, য’ত শৈৱ তীৰ্থ যাত্ৰীসকলে মন্দিৰ চৌহদৰ চাৰিওফালে মাইলৰ ওপৰেৰে শিবিৰ পাতিছিল, 1864 চনত আলেকজেণ্ডাৰ কানিংহামৰ দ্বাৰা নথিভুক্ত কৰা হৈছিল।

Leave a Reply