You are currently viewing অলিম্পিকৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰা অসমৰ প্ৰথম গৰাকী মহিলা বক্সাৰ লাভলিনা বৰগোহাঁই।

অলিম্পিকৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰা অসমৰ প্ৰথম গৰাকী মহিলা বক্সাৰ লাভলিনা বৰগোহাঁই।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন:

লাভলিনাৰ জন্ম অসমৰ গোলাঘাট জিলাৰ ১৯৯৭ চনৰ ২ অক্টোবৰত হৈছিল। তাইৰ মাক মামোনি বৰগোহাঁই আৰু দেউতাক টিকেন।

তাইৰ দেউতাক টিকেন এজন ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায়ী আৰু জীয়েকৰ উচ্চাকাংক্ষাক সমৰ্থন কৰিবলৈ আৰ্থিক সংগ্ৰাম কৰিছিল।
তাইৰ ডাঙৰ যমজ ভগ্নী লিচা আৰু লিমাইও কিকবক্সিংত ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল। লাভলিনাইও কিকবক্সাৰ হিচাপে কেৰিয়াৰ আৰম্ভ কৰিছিল, কিন্তু পিছত বক্সিংলৈ সলনি হৈছিল। ভাৰতীয় ক্ৰীড়া প্ৰাধিকৰণে উচ্চ বিদ্যালয় বৰপথাৰ গাৰ্লছ হাই স্কুলত পৰীক্ষণ অনুষ্ঠিত কৰে, য’ত লাভলিনাই অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।

তাইক প্ৰখ্যাত প্ৰশিক্ষক পদুম বড়োৱে লক্ষ্য কৰিছিল আৰু বাছনি কৰিছিল, যিয়ে 2012 চনত তেওঁক প্ৰশিক্ষণ দিয়া আৰম্ভ কৰিছিল।

পিছত তেওঁক মুখ্য মহিলা প্ৰশিক্ষক শিৱ সিঙে প্ৰশিক্ষণ দিছিল

বক্সিং যাত্ৰা:

লাভলিনাই ২০১৮ কমনৱেলথ গেমছৱেলটাৰ বক্সিংৰ যোগেদি আৰম্ভ হৈছিল যদিও বিতৰ্কৰ বিষয় আছিল নিৰ্বাচিত হৈছিল সেই কথা আনুষ্ঠানিক ভাৱে তাই খবৰ পোৱা নাছিল।

এটা মুখ্য সংবাদ মাধ্যম প্ৰচাৰ হোৱাৰ পিছত হে তাই তাইৰ বাছনিৰ বিষয়ে গম পাইছিল। কমনৱেলথ গেমছত তেওঁ কোৱাৰ্টাৰ ফাইনেলত ইউকেৰ চেণ্ডি ৰিয়ানৰ হাতত পৰাস্ত হয়।
চেণ্ডি ৰিয়ানে অৱশেষত সেই শ্ৰেণীত স্বৰ্ণ জয় কৰিবলৈ গৈছিল।

লাভলিনাই ২০১৭ চনৰ নৱেম্বৰত ভিয়েটনামত অনুষ্ঠিত এছিয়ান বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপত ব্ৰঞ্জৰ পদক আৰু ২০১৭ চনৰ জুনত আস্তানাত অনুষ্ঠিত প্ৰেচিডেণ্টছ কাপত ব্ৰঞ্জৰ পদক লাভ কৰিছিল।

চি ডব্লিউ জি ২০১৮ ত লাভলিনাৰ বাছনি হৈ তেওঁ উদ্বোধনী ইণ্ডিয়া অপেনত সফলতা কঢ়িয়াই আনে। ফেব্ৰুৱাৰী 2018 ত অনুষ্ঠিত এক আন্তৰ্জাতিক বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপ’ত তাই ৱেলটাৰৱেট শ্ৰেণীত সোণৰ পদক জিকিছিল।

লাভলিনাই ২০১৮ চনৰ জুনত মঙ্গোলিয়াৰ উলানবাটাৰ কাপত ৰূপৰ পদক আৰু ২০১৮ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত পোলেণ্ডত অনুষ্ঠিত ত্ৰয়াদশ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় চিলেচিয়ান চেম্পিয়নশ্বিপত ব্ৰঞ্জৰ পদক লাভ কৰে।

তাই নতুন দিল্লীত অনুষ্ঠিত এ আই বি এ মহিলা বিশ্ব বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ভাৰতক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছিল, য’ত 23 নৱেম্বৰ 2018 তাৰিখে ৱেলটাৰৱেট (69 কিলোগ্ৰাম) শাখাত ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকিছিল।

এগৰাকী ভাৰতীয় অপেছাদাৰী মহিলা বক্সাৰ যি ২০১৮ ৰ এআইবিএ মহিলা বিশ্ব বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপ আৰু ২০১৯ ৰ এআইবিএ মহিলা বিশ্ব বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপত ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকিছিল।

নতুন দিল্লীত অনুষ্ঠিত প্ৰথম ইণ্ডিয়া অপেন আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বক্সিং টুৰ্ণামেণ্টত তেওঁ সোণৰ পদক আৰু গুৱাহাটীত অনুষ্ঠিত দ্বিতীয় ইণ্ডিয়া অপেন আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বক্সিং টুৰ্ণামেণ্টত ৰূপৰ পদক লাভ কৰে।

তাই ৬৯ কিলোগ্ৰাম ৱেলটাৰৱেট শাখাত তৃতীয় স্থান লাভ কৰিছিল। তাই অলিম্পিকৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰা অসমৰ প্ৰথম গৰাকী মহিলা আৰু শিৱ থাপাৰ পিছত দেশক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা ৰাজ্যখনৰ দ্বিতীয় গৰাকী বক্সাৰ হিচাপে পৰিগণিত হৈছে। ২০২০ চনত তেওঁ অৰ্জুন বঁটা লাভ কৰা অসমৰ ষষ্ঠ গৰাকী ব্যক্তি হিচাপে পৰিগণিত হয়।

তেওঁ ২০১৮ চনৰ এ আই বি এ মহিলা বিশ্ব বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপৰ ৰূপৰ পদক বিজয়ী চীনৰ গু হঙৰ হাতত সৰ্বসন্মত ভাৱে ৫-০ ৰ ৰায়ত পৰাজিত হয় আৰু এছিয়ান অলিম্পিক কোৱালিফায়াৰত ব্ৰঞ্জৰ পদকলাভ কৰে।

২০১৯ চনত, বৰগোহাইয়ে ক্ৰীড়া ব্যৱস্থাপনা প্ৰতিষ্ঠান ইনফিনিটি অপ্টিমাল ছলিউচনছ (আই.ও.এছ.)ৰ সৈতে চুক্তিবদ্ধ হৈছিল যি তাইৰ অনুমোদন আৰু বাণিজ্যিক স্বাৰ্থ পৰিচালনা কৰিব।

২০২০ চনৰ মাৰ্চ মাহত, বৰগোহাইয়ে ২০২০ চনৰ এছিয়া আৰু ওচেনিয়া বক্সিং অলিম্পিক অৰ্হতা টুৰ্ণামেণ্টত উজবেকিস্তানৰ মাফতুনাখোন মেলিয়েভাৰ বিৰুদ্ধে ৫-০ গ’লৰ জয়েৰে ৬৯ কিলোগ্ৰামত অলিম্পিকৰ স্থান সুৰক্ষিত কৰে।

ইয়াৰ পৰাই তাই অলিম্পিকৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰা অসমৰ প্রথম গৰাকী খেলুৱৈ হৈ পৰিছে।

বঁটা আৰু স্বীকৃতি:
বক্সিংত তাইৰ উৎকৃষ্ট প্ৰদৰ্শনৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দে প্ৰদান কৰে অৰ্জুন বঁটা।

মহিলাৰ 69 কিলোগ্ৰাম বক্সাৰ বৰগোহাইয়ে মে-জুন ২০২১ তাৰিখে অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া বিশ্ব অলিম্পিক কোৱালিফাইং ইভেণ্টৰ বাবে ১৫ অক্টোবৰৰ পৰা ৫ ডিচেম্বৰলৈ ইটালীৰ আচিচিত প্ৰশিক্ষণ ল’ব।

Leave a Reply