You are currently viewing ২০০৮ চনৰ ৩০ অক্টোবৰ এক অভিশপ্ত দিন

২০০৮ চনৰ ৩০ অক্টোবৰ এক অভিশপ্ত দিন

২০০৮ চনৰ ৩০ অক্টোবৰ এক অভিশপ্ত দিন

২০০৮ চনৰ ৩০ অক্টোবৰ এক অভিশপ্ত দিন। এই দিনটোতে গুৱাহাটীৰ গণেশগুৰি, কাছাৰীঘাট, পানবজাৰ, কোকৰাঝাৰ আৰু বৰপেটাৰোডত মানুহৰূপী দানৱে চলোৱা বৰ্বৰ আক্ৰমণত নিহত হৈছিল শতাধিক নিৰিহৰ, ছয় শতাধিক আহত হৈছিল। এই বিস্ফোৰণত নিহত হোৱা প্ৰতিজন লোকক শ্ৰদ্ধাৰে সুঁৱৰিছোঁ আৰু তেওঁলোকৰ আত্মাৰ চিৰশান্তি কামনা কৰিছোঁ।

২০০৮ চনৰ ৩০ অক্টোবৰ এক অভিশপ্ত দিন। অসম বোমা বিস্ফোৰণ ২০০৮ চনৰ ৩০ অক্টোবৰত সংঘটিত হৈছিল। গুৱাহাটী চহৰ আৰু পশ্চিম অসমৰ চাৰিওফালৰ অঞ্চলৰ বজাৰত দুপৰীয়াৰ আগতে সংঘটিত হৈছিল এই বোমা বিস্ফোৰণ।

প্ৰতিবেদনঅনুসৰি প্ৰায় ১৮ টা বোমা বিস্ফোৰণ হৈছিল, যাৰ ফলত কমেও ৮১ জন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল আৰু ৪৭০ জন আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈছিল। কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী চাকিল আহমেদে নিশ্চিত কৰিছিল যে ১০ টা বিস্ফোৰণ সংঘটিত হৈছিল, অৱশ্যে, বিভিন্ন প্ৰতিবেদনসমূহে ইংগিত দিছিল যে এই সংখ্যা ১৮ টালৈকে বা অধিক হ’ব পাৰে। গুৱাহাটী, বৰপেটা ৰোড, বঙাইগাঁও আৰু কোকৰাঝাৰক বিচ্ছিন্ন কৰি পেলাইছিল এই বিস্ফোৰণবোৰে।

গুৱাহাটীত সংঘটিত বিস্ফোৰণে পান বজাৰ, ফেন্সি বজাৰ আৰু গণেশগুৰিৰ মাজেৰে পাৰ হৈ গৈছিল, য’ত ক্ৰেতা আৰু কাৰ্যালয়লৈ যোৱা লোকসকলৰ ভিৰ আছিল। কোকৰাঝাৰত তিনিটা বিস্ফোৰণ সংঘটিত হৈছিল, আন এটা সাম্ভাৱ্য গ্ৰেনেড বিস্ফোৰণৰ সৈতে; এটা বঙাইগাঁৱত আৰু দুটা বৰপেটা ৰোডত।

ভাৰতীয় সংবাদ মাধ্যমসমূহে আঙুলিয়াই দিছিল যে বিস্ফোৰণবোৰ দেৱালীৰ বন্ধৰ ঠিক পিছতে সংঘটিত হৈছিল যাৰ ফলত বিস্ফোৰণবোৰ আৰু অধিক অপ্ৰত্যাশিত হৈ পৰিছিল আৰু টোল গণনা বৃদ্ধি পাইছিল। গণেশগুৰিত বোমাটো এখন গাড়ীত ৰখা হৈছিল আৰু অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী তৰুণ গগৈৰ চৰকাৰী বাসভৱনৰ পৰা প্ৰায় ১০০ মিটাৰ দূৰত সংঘটিত হৈছিল।গুৱাহাটীত, ৪১ জন লোক নিহত হৈছিল কোকৰাঝাৰত ২১, আৰু বৰপেটা ৰোডত, 15 জন। ২ নৱেম্বৰত আৰু চাৰিজন লোক ইয়াত আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈ মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। । গুৱাহাটী চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় চিকিৎসালয়ত তিনিজনৰ মৃত্যু হয়, আনহাতে আন এজনৰ বাচিথা সেনা চিকিৎসালয়ত মৃত্যু হয়। আন ২০ জনৰো অৱস্থা সংকটজনক আছিল বুলি জানিব পৰা হৈছিল।

আৰক্ষী বিষয়াসকলে জনাইছিল যে যে বিস্ফোৰণৰ লগে লগে জুই জ্বলাৰ লগে লগে আৰডিএক্স বা অন্যান্য প্লাষ্টিক বিস্ফোৰক, যেনে চি৪ আদি বৃহৎ পৰিমাণৰ বিস্ফোৰক ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। টাইমাৰসকলক বিস্ফোৰণবোৰ সংঘটিত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল বুলিও অনুমান কৰা হৈছিল, যিবোৰ প্ৰায় সম্পূৰ্ণ সময়ৰ সৈতে দেখা গৈছিল কিয়নো বিস্ফোৰণবোৰ ১৫ মিনিটৰ কম সময়ৰ ভিতৰত সংঘটিত হৈছিল।আক্ৰমণৰ লগে লগে অসম চৰকাৰে এক উচ্চ সতৰ্কতা জাৰি কৰে আৰু এক সম্ভাৱ্য অস্থিৰ পৰিস্থিতি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ অৰ্ধসামৰিক বাহিনীক আহ্বান জনায়। বিস্ফোৰণৰ পিছত জলপাইগুৰি জিলাতো নিৰাপত্তা বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। আৰক্ষী আৰু চিমা সুৰক্ষা বল (সীমান্ত সুৰক্ষা বাহিনী)য়ে বাংলাদেশ সীমান্তত যুটীয়া সতৰ্কতা অৱলম্বন কৰি আছে বুলি জনোৱা হৈছিল। জলপাইগুৰিৰ আৰক্ষী অধীক্ষক মনোজ বৰ্মাই জনাইছিল যে জিলাখনৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰাজহুৱা স্থানসমূহৰ ওপৰত আৰক্ষীক চাৰিওফালে সতৰ্কতা অৱলম্বন কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে।

বিস্ফোৰণৰ পিছত, গুৱাহাটীৰ কিছুমান অঞ্চলত আৰক্ষীৰ সৈতে ক্ষুব্ধ জনতাৰ সংঘৰ্ষ হয়। সংঘৰ্ষত কিছু লোক আহত হৈছিল আৰু এটা সময়ত, আৰক্ষীয়ে খঙাল জনতাক ছত্ৰভঙ্গ কৰিবলৈ বতাহত গুলী চালনা কৰিব লগা হৈছিল।দূৰদৰ্শনৰ সংবাদ মাধ্যমত এইটোও বাতৰি পোৱা গৈছিল যে বিস্ফোৰণৰ পিছত আৰক্ষী আৰু অগ্নি নিৰ্বাপক বাহিনীৰ দ্বাৰা পৰিষ্কাৰ কৰাৰ প্ৰচেষ্টাত জনতাই বাধা প্ৰদান কৰিছিল।

জনতাক আৰক্ষী আৰু অগ্নি নিৰ্বাপক সঁজুলিৰ ওপৰত আক্ৰমণ কৰা দেখা গৈছিল। ধাৰাবাহিক বোমা বিস্ফোৰণৰ পিছত গুৱাহাটী আৰু অসমৰ আন কেইখনমান চহৰত কাৰফিউ জাৰি কৰা হৈছিল।

অসম গণ পৰিষদে দলৰ কেডাৰসকলক ৰক্তদান কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে। কেইবাটাও বেচৰকাৰী সংগঠন আৰু সামাজিক সংগঠনৰ স্বেচ্ছাসেৱক সকলে ৰক্তদান কৰিবলৈ আৰু আহতসকলৰ পৰিয়ালৰ সদস্য আৰু প্ৰাণ হেৰুওৱা লোকসকলক সহায় আগবঢ়াবলৈ আগবাঢ়ি অহা দেখা গৈছিল।

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে বিস্ফোৰণৰ পিছত পৰিস্থিতিৰ বুজ ল’বলৈ তেওঁৰ গৃহ সমষ্টি পৰিদৰ্শন কৰিবলৈ সাজু হৈছিল। তেওঁ অসমৰ ৰাজ্যপাল শিৱ চৰণ মাথুৰ আৰু মুখ্যমন্ত্ৰী তৰুণ গগৈক সাক্ষাৎ কৰাৰ লগতে বিস্ফোৰণত আহতসকলক চাবলৈ গুৱাহাটী চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু চিকিৎসালয় পৰিদৰ্শন কৰিছিল। এই বিস্ফোৰণৰ ফলস্বৰূপে, অসমৰ সন্ত্ৰাসবাদ বিৰোধী পৰিকল্পনাৰ অংশ হিচাপে বছৰটো শেষ হোৱাৰ আগতে আৰক্ষী বাহিনীৰ শক্তি ৬৫,০০০ তকৈ ওপৰলৈ বৃদ্ধি কৰিবলৈ মুখ্যমন্ত্ৰী গগৈ সকলো পদবীত আৰু ৪,০০০ আৰক্ষী কৰ্মী নিয়োগ কৰিবলৈ আগবাঢ়িছিল। তেওঁ লগতে কয় যে যোৱা আঠ বছৰত ৬০৫ টা বোমা বিস্ফোৰণৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰি এনে পদক্ষেপৰ প্ৰয়োজনীয়তা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে।

আকৌ এবাৰ অভিশপ্ত দিনটোত মানুহৰূপী দানৱে চলোৱা এই বিস্ফোৰণত নিহত হোৱা প্ৰতিজন লোকক শ্ৰদ্ধাৰে সুঁৱৰিছোঁ আৰু তেওঁলোকৰ আত্মাৰ চিৰশান্তি কামনা কৰিছোঁ।

REHENA PARVEEN

Leave a Reply