You are currently viewing পৱিত্ৰ ৰমজান
পৱিত্ৰ ৰমজান

পৱিত্ৰ ৰমজান

ৰমজান কি আৰু ৰমজান মাহত কি কৰা হয়?

ৰমজান (আৰবী: رَمَضَان, Ramaḍān, ৰমাজান, ৰমজান, ৰামধন বা ৰামথান, ইছলামিক বৰ্ষপঞ্জিৰ নৱম মাহ, বিশ্বব্যাপী মুছলমানসকলে উপবাস অৰ্থাৎ ৰোজা, প্ৰাৰ্থনা, এবাদত কৰাৰ মাহ হিচাপে পালন কৰে।

হজৰত মুহাম্মদ( ছা:) প্ৰথম প্ৰকাশৰ এক স্মৰণীয় অনুষ্ঠান, ৰমজানৰ বাৰ্ষিক পালনক ইছলামৰ পাঁচটা স্তম্ভৰ এটা হিচাপে গণ্য কৰা হয়। অৰ্ধচন্দ্ৰৰ এটা দৃশ্যৰপৰা পৰৱৰ্তী লৈকে উনত্রিশৰ পৰা ত্ৰিশ দিন থাকে।
ৰমজান মাহ য’ত কোৰআণ প্ৰকাশ কৰা হৈছিল; মানৱজাতিৰ বাবে এক নিৰ্দেশনা, আৰু নিৰ্দেশনাৰ স্পষ্ট প্ৰমাণ।ৰমজান হৈছে আধ্যাত্মিক প্ৰতিফলন, ভক্তি আৰু উপাসনাৰ সময়।শেষৰাতি আৰম্ভ হয় আৰু সূৰ্যাস্তৰ সময়ত সমাপ্ত হয়। এই সময়ছোৱাত খোৱা-বোৱাৰ পৰা বিৰত থকাৰ উপৰিও, মুছলমানসকলে ৰমজানৰ বাবে উপবাস কৰা সময়ত যৌন সম্পৰ্ক আৰু পাপ পূৰ্ণ বক্তব্য আৰু আচৰণৰ পৰা বিৰত থাকে।
ৰাতিপুৱাৰ পৰা সূৰ্যাস্তলৈ উপবাস কৰাটো সকলো প্ৰাপ্তবয়স্ক মুছলমানৰ বাবে বাধ্যতামূলক।

ৰমজানৰ চেহেৰি আৰু ইফতাৰ কি ?

সূৰ্য্য উদয় হোৱাৰ আগৰ পৰা সূৰ্যাস্তলৈ উপবাস কৰা হয়। উপবাসৰ আগতে প্ৰাক-পুৱা আহাৰক চেহেৰি বুলি কোৱা হয়, আনহাতে সূৰ্যাস্তৰ সময়ত উপবাস ভংগ কৰা আহাৰক ইফতাৰ বুলি কোৱা হয়।
নিকটতম দেশৰ সময়সূচী অনুসৰণ কৰাটো সচৰাচৰ প্ৰচলিত য’ত হৈ আছে। ৰমজানৰ সময়ত উপবাসৰ আধ্যাত্মিক ছোৱাব বহুগুণে বৃদ্ধি কৰা হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। সেই মতে মুছলমানসকলে কেৱল খাদ্য-পানীয়ৰ পৰাই নহয়, ধপাতজাত সামগ্ৰী, যৌন সম্পৰ্ক আৰু পাপপূৰ্ণ আচৰণৰ পৰাও বিৰত থাকে। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে ছালাত(নামাজ) আৰু কোৰআণ পঢ়াত নিজকে নিয়োজিত কৰে।

একেলগে ইফতাৰ কৰিলে চোৱাব বেছি পোৱা যায় বুলি কোৱা হয়। ইউ.এইৰ সৰ্ববৃহৎ মছজিদ আবুধাবিৰ শ্বেখ জায়েদ গ্ৰেণ্ড মছজিদে প্ৰতি নিশা ত্ৰিশ হাজাৰ লোকক খাদ্য যোগান ধৰে। মাশ্হাদৰ ইমাম ৰেজা মন্দিৰত প্ৰায় বাৰ হাজাৰ লোক ইফতাৰত উপস্থিত থাকে । যেতিয়া ৰমজান আহে, বেহেস্ত বা স্বৰ্গৰ দুৱাৰ খোলা হয় আৰু নৰক বা জাহান্নামৰ দুৱাৰ বন্ধ কৰা হয় ।

তাৰাৱিহ( নিশাৰ নামাজ),লাইলাত আল-কাদৰ

তাৰাৱিহ (আৰবী: تراويح) ৰমজান মাহত কৰা অতিৰিক্ত নিশাৰ প্ৰাৰ্থনা।
মুছলমানসকলক ৰমজানৰ ত্ৰিশ দিনত সমগ্ৰ কোৰাণ পঢ়িবলৈ উৎসাহিত কৰা হয়।লাইলাত আল-কাদৰক বছৰটোৰ আটাইতকৈ পৱিত্ৰ নিশা বুলি গণ্য কৰা হয়। সাধাৰণতে ৰমজানৰ শেষ দহ দিনত এটা বিশেষ নিশা বুলি কোৱা হয়। দাউদী বোহৰাই বিশ্বাস কৰে যে লাইলাত আল-কাদৰ ৰমজানৰ বাইশ ৰাতি আছিল।

ঈদ আৰু জাকাত:

ৰমজানৰ সমাপ্তিত ঈদ আল-ফিতৰ (আৰবী:عيد الفطر) , পালন কৰা হয়। এটা অৰ্ধচন্দ্ৰ দেখা পোৱাৰ পিছত বা চন্দ্ৰ দেখা নাপালে ত্ৰিশ দিনৰ উপবাস সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত এই দিনটো ঘোষণা কৰা হয়। 

জাকাত হৈছে দৰিদ্ৰ লোকসকলক দিবলৈ বিশ্বাসী এজনে প্ৰয়োজনীয় উপাৰ্জনৰ স্থিৰ শতাংশ; ইছলামৰ অন্যতম স্তম্ভ হিচাপে এই প্ৰথাটো বাধ্যতামূলক।
মুছলমানসকলে বিশ্বাস কৰে যে বছৰৰ আন যিকোনো সময়তকৈ ৰমজানৰ সময়ত ভাল কামবোৰত অধিক ছোৱাব পোৱা যায়; ফলস্বৰূপে, বহুতো মুছলমানে এই সময়ছোৱাত তেওঁলোকৰ বাৰ্ষিক আয়ৰ এক ডাঙৰ অংশ দুখীয়াক দান কৰে।

স্বাস্থ্যৰ ওপৰত ৰমজান মাহৰ ৰোজাৰ প্ৰভাৱ:

ৰমজানত উপবাসৰ বিভিন্ন স্বাস্থ্যৰ প্ৰভাৱ আছে। স্বাস্থ্যৱান ব্যক্তিৰ বাবে ৰমজানৰ উপবাস সুৰক্ষিত বুলি গণ্য কৰা হয়; ই কিছুমান পূৰ্ব-বিদ্যমান স্থিতি থকা ব্যক্তিৰ বাবে বিপদাশংকা সৃষ্টি কৰিব পাৰে।
ৰমজানৰ কিছুমান স্বাস্থ্য উপকাৰিতা আছে যাৰ ভিতৰত আছে ইনচুলিনসংবেদনশীলতা বৃদ্ধি কৰা আৰু ইনচুলিন প্ৰতিৰোধ হ্ৰাস কৰা। এইটোও দেখুওৱা হৈছে যে কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগৰ পূৰ্বৰ ইতিহাস থকা ৰোগীসকলৰ ক্ষেত্ৰত 10 বছৰৰ কৰোনেৰী হৃদৰোগৰ বিপদাশংকাৰ নম্বৰ আৰু অন্যান্য কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ বিপদাশংকাৰ কাৰক যেনে লিপিডপ্ৰ’ফাইল, চিষ্টোলিক ৰক্তচাপ, ওজন, বিএমআই আৰু কঁকালৰ পৰিধিৰ যথেষ্ট উন্নতি হৈছে।

কোনসকল ব্যক্তিয়ে ৰোজা ৰাখিব নালাগে?

বেছিভাগ ইছলামী পণ্ডিতে কয় যে যিসকল অসুস্থ তেওঁলোকৰ বাবে উপবাসৰ প্ৰয়োজন নাই। ইয়াৰ উপৰিও, বৃদ্ধ আৰু প্ৰাক-যৌৱনপ্ৰাপ্ত শিশুসকলক উপবাসৰ পৰা ৰেহাই দিয়া হয়। ৰমজানৰ সময়ত গৰ্ভৱতী বা স্তন্যপান কৰাই থকা মহিলাসকলক উপবাসৰ পৰা ৰেহাই দিয়া হয় বুলিও কোৱা হয়।
ইছলামত, গৰ্ভৱতী মহিলা আৰু স্তন্যপান কৰাই থকা সকলক ৰোজা ৰখাৰ পৰা ৰেহাই দিয়া হয়। গৰ্ভৱতী মহিলাৰ বাবে উপবাস বিপদজনক হ’ব পাৰে কিয়নো ই প্ৰসৱ আৰু গৰ্ভধাৰণৰ ডায়েবেটিচ সৃষ্টি কৰাৰ বিপদাশংকাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, যদিও ই শিশুৰ ওজন প্ৰভাৱিত নকৰে।
বহুতো ইছলামী পণ্ডিতে যুক্তি দিয়ে যে যদি এজন চিকিৎসকে ইয়াৰ বিৰুদ্ধে পৰামৰ্শ দিয়ে তেন্তে এগৰাকী গৰ্ভৱতী মহিলাই উপবাস নকৰাটো উত্তম।

এই লিখনিৰ জৰিয়তে অলপ হলেও পৱিত্ৰ ৰমজানৰ বিষয়ে জানিব পাৰিলে। যদি অনিচ্ছাকৃত ভাৱে কোনো ভূল হৈ যায় কমেণ্ট কৰি জনাব। এই বছৰৰ প্ৰথমটো ৰোজা আৰম্ভ হব ৩ এপ্ৰিলত হব বুলি ইতিমধ্যে জনা গৈছে।
সকলোকে পৱিত্ৰ ৰমজানৰ হিয়াভৰা শুভেচ্ছা জ্ঞাপন কৰিলোঁ।

Leave a Reply